Yangın & Evrak Kasaları | Aydın Çelik Kasa

Yangın ve Evrak Kasaları

Yangın ve Evrak Kasaları, genellikle ince çift duvar ve duvarların arasında yangından korumaya yarayan malzemeyle üretilirler. Çok az güvenlik seviyeleri vardır, çünkü özellikle kağıtları korumak için üretilmişlerdir. İç sıcaklıkları 200°C derecenin altındadır. Bir tanesi farklıdır, o da evrak kasalarıdır. İç sıcaklık 52°C dereceyi geçmez. (Bu evrakların yok olma sınırıdır.) Ayrıca nem, elektro manyetik dalgalar vs. gibi durumlara karşı dayanıklılığı vardır. Yangına dayanıklı kasaların ölçümlerini yapmak için 3 tip titiz yöntem vardır: Yangına dayanıklılık testi  kasalara 1 saat boyunca 925°C, 2 saat boyunca 1010°C, 3 saat boyunca 1105°C sıcaklıkta ısı veriliyor, ta ki kasanın iç sıcaklığı 177°C sıcaklıkta sabit kalana kadar.

Patlama tehlikesi testi kasalar kızgın sıcaklıkta iken bir anda patlamaya neden olabilir, bundan dolayı kasalar bu ısıyı muhafaza eder. 1095°C fırına kilitlenir ve monte edilir. Kasalar fırının içine kilitlenir ve monte edilir. Bu sıcaklık test süresi için temeldir, sonra kasanın soğumasına izin verilir.

Yangın damlama testi  kasaların ölçülerine dayanılarak yapılan testtir. Kasa 925°C altında fırına monte edilir. 30 dakika boyunca yangına maruz bırakılır, daha sonra 10 metre yükseklikten aşağıya atılır. Kasa yere düştükten sonra tekrar fırına koyularak 30 dakika boyunca yangına tabi tutulur.